Я-висловлювання  форма висловлювання, коли людина говорить про свої наміри, своє бачення, свій стан і свої почуття, намагаючись не зачіпати і не звинувачувати оточуючих.

“Я-висловлювання” – хороший прийом, що часто застерігає конфліктні ситуації та допомагає людям краще розуміти один одного. Дійсно, часто ми починаємо говорити за когось або на когось «Ти мене образив», «Ти завжди так поводишся», «Ми чекали тебе раніше». Такі звинувачення легко переростають в конфлікт, а от перехід з “Ти”, на опис своїх почуттів, зазвичай пом’якшує ситуацію. «Мені не приємно чути такі слова», «Я почуваю себе ніяково в такій ситуації», або «Мене засмучує, коли ти запізнюєшся».

Добре також до Я-повідомлення додати пояснення своїх почуттів «Я хвилювалась за тебе, бо тебе довго не було», «Мені приємно, коли ти мені допомагаєш, бо удвох ми швидше та якісніше виконуємо усю роботу».

Проте потрібно бути обережним: якщо цей прийом застосовувати бездумно, він буде конфліктам не запобігати, а множити. Наприклад «Я дратуюся, коли ти запізнюєшся на зустріч» – можливо, ви хотіли сказати про своє почуття роздратування, а вийшли звинувачення в запізнення. Фраза «Я так хвилювалася, поки тебе не було, і мені було боляче, що ти мені не подзвонив» – зберігаючи (начебто) форму «я-висловлювання», ця фраза є одночасно уколом, обвинуваченням і досить сильним тиском на партнера, негативною маніпуляцією.

Уникайте “Я-висловлювання”, коли ви в сильному негативі, і частіше використовуйте “Я-висловлювання”, коли вас переповнюють світлі почуття: «Коли я відчуваю твою турботу, мені так радісно!».

Правильним “Я-висловлювань” потрібно вчитися, перетворюючи їх у більшій мірі в м’які прохання і “Я-послання“. “Я-висловлювання” – це зовнішнє, це слова, які звучать, а “Я-послання”, що звучить за цими словами. В “Я-посланні” людина говорить про себе, але звернено до партнера, центром робить не себе, а партнера. “Я-послання” – форма м’якого прохання, обґрунтуванням якої є опис людиною свого стану. Наприклад: “Мені важлива твоя думка, але зараз мені говорити з тобою важко: телевізор працює і нас з тобою відволікає. Не заперечуєш, я його поки вимкну?”

“Я-висловлювання” саме по собі ні добре, ні погано, все визначається тим, хто, де, як і навіщо цей зворот використовує. Нерідко «Я-висловлювання» виявляються способом привернути до себе додаткову увагу, бути в центрі уваги. “Я”, “Мені”, “мене”…

Потрібно добре уявляти де і з ким “Я-висловлювання” доречні, а де ні. Прояв почуттів у форматі “Я-висловлювання” досить добре розуміється жінками і більш доречний в особистих ситуаціях спілкування. Жінки люблять говорити про свої почуття, добре розуміють мову почуттів і при цьому досить вміло ведуть себе в ситуації обміну почуттями. Чоловіки, зазвичай, не так треновані в цій області, краще розуміють мову дій і воліють спілкуватися на рівні прохань і інструкцій.

“Я готова розплакатися, коли у мене щоразу нічого не виходить!” – для дівчини це нормально, а чоловік, швидше за все, опиниться у скруті: робити-то що? Поспівчувати або допомогти? Чоловіки погано розуміють, як їм реагувати на жіночі почуття, і воліють інструкції, що від них хочуть в тій чи іншій ситуації. Саме тому в діловій сфері “Я-висловлювання”, в яких відбувається виплеск почуттів, мало доречні, ділові люди воліють говорити мовою ввічливих прохань, пропозицій і обґрунтованих вимог.

З іншого боку, цілком по-чоловічому говорити у форматі “Я-висловлювань”, коли це не мова почуттів, а мова дій і мову рішень. “Я готовий взяти це на себе!” – чудово! “Я проти цього рішення” – зрозуміло. “Я хочу допомогти тобі у цій справі” – чудово! При цьому визначальною тут також виявляється сама по собі форма “Я-висловлювання”, а розумність і відповідальність того, що людина говорить.

Але як би не було вашому співрозмовнику, у будь-якому випадку приємніше чути про ваші почуття, емоції, а не про докори, звинувачення та претензії до нього. Якщо ви навчитеся говорити «Я-повідомленнями» і навчити так говорити своїх дітей, то у ваших розмовах буде більше порозуміння, а стосунки будуть злагодженими.